fbpx

Singielko, czas zejść z kanapy!

„Kochani młodzi, nie przyszliśmy na świat, aby wegetować, aby wygodnie spędzić życie, żeby uczynić z życia kanapę, która nas uśpi; przeciwnie, przyszliśmy z innego powodu, aby zostawić ślad, trwały ślad.”
Papież Franciszek, ŚDM Kraków 2016

Singielko, czas zejść z kanapy!

Jeszcze nie tak dawno witaliśmy Papieża Franciszka na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Był to wyjątkowy czas poszukiwania wiary, radości, przyjaźni i miłości, ale przede wszystkim nadziei, której, nam młodym, tak często brakuje. Nadziei na lepsze jutro, odwagi, by zmieniać świat i podążać za swoimi marzeniami.

Należałam do grona tych szczęśliwców, którzy mogli osobiście uczestniczyć w tych niezwykłych wydarzeniach. Sądzę, że każdy kto był obecny na Campus Misericordiae, ma w pamięci ten niesamowity zachód słońca, który zapierał dech w piersiach i który blaskiem odbijał się w oczach pielgrzymów z całego świata. Byłam pod wielkim wrażeniem atmosfery jaka       towarzyszyła        Światowym       Dniom        Młodzieży,        udzielającą        się        radością i autentycznym entuzjazmem tych wszystkich młodych ludzi.

Mimo wielu trudności związanych z dotarciem na miejsce, kilku kilometrowej wędrówki w ponad 30 – stopniowym upale, obtartych stóp i bolących nóg, zmagania się z własnymi słabościami i zmęczeniem; mimo nieustającej walki z natrętnymi komarami, tudzież z innymi mniej lub bardziej znanymi owadami, śmiało mogę powiedzieć, że było warto. Nie tylko dlatego, że pozbyłam się swojego chorobliwego lęku przed pająkami, który musiał szybko ustąpić w obliczu nieustannych wędrówek tych owadów po mojej karimacie, ale również dlatego, że znalazłam odpowiedzi na wiele pytań które nurtują zapewne każdego młodego człowieka. Mogłam równie dobrze śledzić te wydarzenia na wygodnej kanapie przed telewizorem, w domowym zaciszu ze szklanką chłodnego napoju z lodem, ale rzadko zdarza się okazja na nocleg w „wielogwiazdkowym hotelu” pod gołym niebem w szczerym polu. Grzechem byłoby nie skorzystać J

Osobiście bardzo mocno poruszyły mnie słowa papieża Franciszka, które gdzieś głęboko osadziły się w mojej pamięci i chciałabym odnieść niektóre z nich do Was drogie singielki, które jesteście tak bliskie mojemu sercu, ponieważ tak jak ja znacie smak życia w pojedynkę.

Nie wiem w jakim miejscu teraz jesteś, ani co robisz. Być może leżysz wygodnie na kanapie w pilotem w ręku oglądając swój ulubiony serial i marząc o tym, by wcielić się w rolę głównej bohaterki i tak jak ona dać się ponieść miłosnym uniesieniom. Może marzysz o wielkiej, romantycznej miłości jak z brazylijskich telenoweli lub powieści Jane Austen. Codziennie oglądasz te same seriale, te same reality show. Być może znasz na pamięć przygody wszystkich bohaterów i wydaje ci się, że jesteś wolna, bo w końcu masz władzę nad tym co robisz, ale to tylko złudzenie. Kiedyś to my kreowaliśmy obrazy. Teraz to one kreują nas. Mówią nam jak mamy żyć, jak się ubierać, z kim się spotykać, a z kim nie. Kreują obraz kobiety idealnej, któremu podświadomie staramy się dorównać, kobiety sukcesu, z idealną figurą, najmodniejszym ubraniem, perfekcyjnym makijażem. Kobiety szczęśliwej i wyzwolonej.

Jednak w przeciwieństwie do pań z ekranu nie musimy być idealne, aby być szczęśliwe. Nie musimy szukać szczęścia poza sobą, w rozrywkach, które narzuca nam świat, w nieustannej konsumpcji, ani w drugim człowieku. Nie dajmy sobie wmówić, że czegoś nam brakuje, że nasze życie ma sens tylko wtedy, gdy mamy u swego boku drugą osobę. Same ze sobą tworzymy całość, a gdy już ktoś pojawi się na naszej drodze, będzie stanowił cudowne dopełnienie tego, kim jesteśmy i co same zbudowałyśmy.

Wykorzystajcie ten moment, bycia bez drugiej osoby, aby jeszcze bliżej poznać, pokochać i zaakceptować siebie. Dopiero wtedy, kiedy same z sobą będziemy szczęśliwe, będziemy mogły uszczęśliwić drugiego człowieka. Znajdźcie czas na ulubione zajęcia, na spotkania z przyjaciółmi, podróże. Rozwijajcie swoje pasje i talenty. Jeśli nie umiesz gotować – zapisz się na kurs gotowania; jeśli ciągle narzekasz, że w nic się nie mieścisz-zacznij biegać, jeździć na rowerze, spacerować. Rób to co kochasz. Wypełnij swoje życie radością i pięknem, szczerym uśmiechem, a przyciągniesz mężczyznę, który zapragnie żyć tak razem z Tobą i który będzie Cię wspierał w tym co robisz, jeszcze bardziej inspirował, a nie ograniczał. W końcu zasługujesz na to co najlepsze, bo jesteś wyjątkowa i nie możesz, żyć byle jak i z byle kim. W świecie, w którym rzeczy szybko się zużywają i trąca na wartości, musisz znać swoją wartość, nie godzić się na byle jakość, ale z dumą i pewnością siebie przyczepić metkę z ceną jaka nadał ci Bóg – „bezcenna”- bo taka właśnie jesteś w Jego oczach.

Kochana singielko, jeśli masz w swojej szafie o kilka par szpilek za dużo i brakuje Ci miejsca na nowe, może warto wymienić jedne z nich na nowa parę wygodnych butów, z mocna podeszwą, „które pomogą ci chodzić po drogach, o jakich ci się nigdy nie śniło, ani nawet o jakich nie pomyślałeś, po drogach, które mogą otworzyć nowe horyzonty, nadających się do zarażania radością, tą radością, która rodzi się z miłości Boga”. Twój dzień składa się z małych kroków i to Ty codziennie decydujesz jak żyjesz i czasami wystarczy, że zrobimy ten pierwszy mały krok, a możemy odmienić świat.

 

„Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie”
Św. Jan Paweł II

Ewa Sztreker

Ewa Sztreker

Ewa Sztreker Studentka z duszą przedsiębiorcy i sercem prospołecznym. Katoliczka z przywiązaniem do tradycji. Marzycielka, zakochana w powieściach historycznych oraz prawniczych. Autorka bloga: powołanadobuntu.pl
Ewa Sztreker

Najnowsze wpisy autorstwa Ewa Sztreker (Zobacz wszystkie)

1 komentarz
  1. Ania 6 lat temu

    Znalazłam w tym artykule coś co jest mi dziś szczególnie potrzebne – mobilizację do działania oraz postawienia na swoje pasje, talenty, wbrew temu co kreuje świat. Dziękuję, pięknie napisane Ewo 🙂

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontak

Masz pytanie napisz, odpiszemy wkrótce.

Wysyłanie
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account