fbpx

Biblijna Pretty Woman

Któż z nas nie oglądał filmu Pretty Woman? Niektóre osoby hollywoodzki megahit wprawia w oburzenie, innych rozśmiesza swoją naiwnością natomiast jeszcze inni uważają ekranowe przygody głównych bohaterów za piękną, romantyczną historię. Mało kto wie, że historia, dokładnie taka jaka przytrafiła się Vivian – głównej bohaterce wspomnianego filmu wydarzyła się naprawdę, mało tego jest opisana w Biblii i nie jest to – jak zapewne próbujecie zgadywać historia Marii Magdaleny.

 

Cofnijmy się kilkadziesiąt wieków wcześniej, do czasów, przed narodzinami Chrystusa. Naród Wybrany od 40 lat mieszka na pustyni, żywi się manną z nieba i z nadzieją czeka dnia, kiedy wkroczy do ziemi obiecanej. Izraelici Rozbijają swoje namioty w miejscu, w którym od murów Jerycha dzielą ich tylko brzegi wylanej rzeki Jordan. Naród wybrany ma już przed oczami kraj, który obiecał im Bóg – warowną twierdzę, otoczoną potężnymi murami obronnymi.

 

Tuż obok budzących respekt murów ma swój dom piękna kobieta. Pokoje naszej nieznajomej są ekskluzywne, pełne eleganckich mebli. Niewiasta bardzo często przyjmuje gości, którzy mogą skosztować u niej najwykwintniejszych potraw i napić się najlepszego wina. Nie byłoby w tym nic dziwnego. Przez wieki ludzie spotykali się, ucztowali, bawili i rozmawiali, gdyby nie fakt, że nasza niewiasta mieszkała sama (nie była pod opieką żadnego mężczyzny, co jak na tamte czasy było co najmniej podejrzane), a jej gośćmi byli sami panowie. Kobieta, do której należał dom miała na imię Rachab – a jej losy są łudząco podobne do wydarzeń z życia hollywoodzkiej Pretty Woman.

 

Rachab była nałożnicą władcy Jerycha. Kiedy król stracił nią zainteresowanie, kobieta postanowiła zostać nierządnicą, ponieważ gwarantowało jej to ułudę niezależności. Nie chciała wracać do domu rodzinnego – bliscy gardzili nią i nie chcieli udzielić pomocy. Rachab nie widziała wyjścia z sytuacji, w której się znalazła, nie chciała być jawnogrzesznicą, z drugiej strony nie miała dokąd pójść. Pewnego dnia kobieta dostrzegła obóz izraelitów rozbity nieopodal murów Jerycha i odkryła w sobie coś co ją samą zaskoczyło – wiarę w Boga izraelitów i niezłomną chęć oddania w jego ręce swojego życia.

 

Co stało się z Rachab? Jakie podobieństwa oprócz uprawiania najstarszego zawodu świata łączą ją z Vivian bohaterką Pretty Woman? Co działo się w obozie izraelitów przed zdobyciem Jerycha? Na te wszystkie pytania odpowie Wam książka Francine Rivers pt. Rachab. Jest to druga część rodowodu łaski historii pięciu kobiet, które wymienione są w biblijnej genealogii Jezusa Chrystusa.

 

Francine Rivers, Rachab, wyd. Aetos, Wrocław 2014

Edyta

Osoba, której płacą za spędzanie całego dnia przed lustrem- tak “próżny” zawód wykonuje tylko logopeda 🙂 absolwentka Logopedii z Audiologią na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Współautorka serii pomocy dla osób z zaburzeniami językowymi Ćwiczenia sprawności komunikacyjnych. Współpracuje z Ewą i Tomkiem i pomaga w organizowaniu tworzonych przez nich inicjatyw. Nie lubi nudy i stagnacji. Uwielbia poznawać nowych ludzi, chodzić po górach, podróżować. W Chrześcijańskich Singlach zajmuje się współpracą z mediami i partnerami oraz zarządza zespołem.

Najnowsze wpisy autorstwa Edyta (Zobacz wszystkie)

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontak

Masz pytanie napisz, odpiszemy wkrótce.

Wysyłanie
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account