fbpx

Jak trwoga to do… – czyli znani i nieznani patroni zakochanych

Listopad to miesiąc, w którym szczególnie modlimy się do świętych. Osobom szukającym miłości pomaga cała gama orędowników. Oto moje zestawienie świętych „od miłości”:)

Wbrew powszechnym przekonaniom św. Walenty nie jest jedynym patronem zakochanych. Za to z pewnością – dzięki kulturze masowej najpopularniejszym. Jego kult związany jest z kulturą anglosaską. Kim był św. Walenty? Kapłanem-męczennikiem żyjącym w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Za udzielanie ślubów (w tamtych czasach za sprawą dekretu cesarza Klaudiusza II Gota, zawieranie związków małżeńskich było zakazane) i głoszenie Słowa Bożego został wtrącony do więzienia. Tam nawrócił strażnika i uzdrowił jego córkę (według różnych źródeł dziewczyna była epileptyczką lub straciła wzrok) za co został skazany na karę śmierci. Jak głosi legenda przed wykonaniem wyroku, Walenty przekazał dziewczynie list, który miał kształt serca z podpisem od Twojego Walentego. Egzekucja świętego oraz związana z nią romantyczna historia zbiegła się w czasie z Lupercaliami (świętem starożytnych Rzymian podobnym do współczesnych walentynek). Historia św. Walentego, data związana z obchodami świąt miłosnych w Starożytnym Rzymie – sprawiły, że zaczął być uważany za patrona zakochanych a do jego świątyni we Włoszech przychodzili pielgrzymi szukający miłości i proszący o wstawiennictwo. Z biegiem czasu kult św. Walentego stawał się coraz bardziej powszechny i znalazł miejsce w kulturze masowej w postaci słynnych walentynek. Kliknijcie w poniższy link – zawiera modlitwy do św. Walentego – rzecz jasna o powodzenie w miłości:

http://stacja7.pl/modlitwa/3-modlitwy-do-sw-walentego-pomoga-znalezc-prawdziwa-milosc/

Święty Józef – mąż Marii, ziemski ojciec Jezusa to kolejny orędownik do którego możemy zwracać się o pomoc w poszukiwaniu męża lub żony. Historię św. Józefa zna chyba każdy. Pismo św. przedstawia go jako skromnego człowieka, który wykonywał swoją pracę i dbał o rodzinę. Św. Józef był otwarty na działanie Ducha Świętego i wypełniał Wolę Bożą. Według tradycji Kościoła Katolickiego jest patronem m.in: czystości, ojców, robotników, ekonomistów, umierających i oczywiście samotnych. Modlitwa do św. Józefa o dobrego męża lub o dobrą żonę jest podobno bardzo skuteczna:

http://www.swietyjozef.kalisz.pl/Modlitwy/92.html

https://dmmichael.wordpress.com/modlitry-za-innych/modlitwa-o-dobrego-meza-dobra-zone-do-sw-jozefa/

W Polsce, w listopadzie obchodzimy imieniny dwójki świętych, którzy również pomagają singlom. Mowa tu oczywiście o św. Andrzeju Apostole oraz św. Katarzynie Aleksandryjskiej.

Wspomnienie św. Andrzeja Apostoła przypada na 30.11. W przeddzień imienin świętego w tradycji świeckiej obchodzone są andrzejki – wieczór hucznych zabaw połączonych z wróżbami, tradycyjnie przeznaczonych dla niezamężnych dziewcząt. Nie zachęcam tutaj oczywiście do wróżenia a raczej do modlenia się o wstawiennictwo do św. Andrzeja: http://www.sieciechowice.kielce.opoka.org.pl/modlitwy_do%20andrzeja/modlitwy_do_andrzeja.htm. Kim był św. Andrzej Apostoł i skąd wzięła się tradycja modlitwy przez jego wstawiennictwo? Św. Andrzej Apostoł był bratem św. Szymona Piotra i uczniem Jana Chrzciciela. Według Ewangelii to właśnie św. Andrzej został jako pierwszy powołany przez Jezusa i to on przyprowadził Piotra do Zbawiciela. Według tradycji św. Andrzej Apostoł zginął śmiercią męczeńską przez ukrzyżowanie właśnie 30.11. W okolicy dnia śmierci św. Andrzeja przypada koniec roku liturgicznego i początek Adwentu. Stąd właśnie pochodzi tradycja organizowania andrzejek, czyli ostatnich zabaw przed adwentem, ponieważ data jest przełomem roku liturgicznego przyjęto ją za dobry czas dla niezamężnych dziewcząt, które mogą wtedy prosić św. Andrzeja o wstawiennictwo i wsparcie w poszukiwaniach męża.

Odpowiednikiem andrzejek przeznaczonym dla panów są katarzynki, które przypadają w wigilię wspomnienia św. Katarzyny Aleksandryjskiej (24.11.), patronki „cnotliwych kawalerów”. Św. Katarzyna żyła w pierwszych wiekach chrześcijaństwa w Aleksandrii (stolicy Egiptu). Była kobietą zamożną i wykształconą. Podobno zorganizowała dyskusję dotyczącą wiary w Jezusa Chrystusa, w której wzięli udział najznamienitsi filozofowie tamtych czasów oraz cesarz rzymski Maksencjusz. Porażeni siłą argumentów Katarzyny, filozofowie – nawrócili się. Św. Katarzyna zginęła śmiercią męczeńską, według podań aniołowie przenieśli jej ciało z Aleksandrii do kościoła klasztornego na Górze Synaj.

http://www.parafia-slawiecice.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=112&Itemid=480&limitstart=7

Wielu świętych patronów może pomóc swoim wstawiennictwem w znalezieniu żony lub męża – wystarczy wytrwała modlitwa i odrobina wiary.

Źródła:

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/swieci/s_walenty_rz.html

http://stacja7.pl/wiara/swiety-walenty-mityczny-patron-zakochanych/

http://www.niedziela.pl/artykul/25841/nd/Oblicza-sw-Jozefa

http://niedziela.pl/artykul/4473/nd/Sw-Andrzej-Apostol

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/swieci/s_katarzyna_aleksandryjska.html

Edyta

Osoba, której płacą za spędzanie całego dnia przed lustrem- tak “próżny” zawód wykonuje tylko logopeda 🙂 absolwentka Logopedii z Audiologią na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Współautorka serii pomocy dla osób z zaburzeniami językowymi Ćwiczenia sprawności komunikacyjnych. Współpracuje z Ewą i Tomkiem i pomaga w organizowaniu tworzonych przez nich inicjatyw. Nie lubi nudy i stagnacji. Uwielbia poznawać nowych ludzi, chodzić po górach, podróżować. W Chrześcijańskich Singlach zajmuje się współpracą z mediami i partnerami oraz zarządza zespołem.

Najnowsze wpisy autorstwa Edyta (Zobacz wszystkie)

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontak

Masz pytanie napisz, odpiszemy wkrótce.

Wysyłanie
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account