fbpx

Krótka historia Walentynek

Walentynki – święto zakochanych już za kilka tygodni. Dzień zakochanych obchodzony jest tradycyjnie 14 lutego w dniu imienin św. Walentego. Czy zastanawialiście się dlaczego właśnie ten święty został patronem zakochanych? Czytajcie dalej 🙂

Wbrew powszechnym przekonaniom św. Walenty nie jest jedynym patronem zakochanych. Za to z pewnością, dzięki kulturze masowej, najpopularniejszym. A zatem kim był św. Walenty? Kapłanem-męczennikiem żyjącym w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Za udzielanie ślubów (w tamtych czasach za sprawą dekretu cesarza Klaudiusza II Gota zawieranie związków małżeńskich było zakazane) i głoszenie Słowa Bożego został wtrącony do więzienia. Tam nawrócił strażnika i uzdrowił jego córkę (według różnych źródeł dziewczyna była epileptyczką lub straciła wzrok) za co został skazany na karę śmierci. Jak głosi legenda przed wykonaniem wyroku, Walenty przekazał dziewczynie list, który miał kształt serca z podpisem od Twojego Walentego.

Egzekucja świętego oraz związana z nią romantyczna historia zbiegła się w czasie z Lupercaliami (świętem starożytnych Rzymian podobnym do współczesnych walentynek). Lupercalia, zwane inaczej Dniem Płodności, obchodzone były 15 lutego. W przeddzień święta starożytni Rzymianie organizowali „miłosną loterię” – Rzymianki zapisywały swoje imiona na skrawkach pergaminu i wrzucały je do dzbana, rzymscy młodzieńcy losowali imiona dziewcząt. Taki „los” często był początkiem wielkiej miłości. Historia św. Walentego, data związana z obchodami świąt miłosnych w Starożytnym Rzymie – sprawiły, że Walenty zaczął być uważany za patrona zakochanych a do jego świątyni we Włoszech przychodzili pielgrzymi szukający miłości i proszący o wstawiennictwo.

W Europie Zachodniej Walentynki obchodzone są już od średniowiecza. Dziewczęta wypatrywały ptaków, które symbolizowały wyjście za mąż. W XVI w. w dniu św. Walentego we Francji zapoczątkowano obdarowywanie kobiet kwiatami. W XIX wieku Walentynki dotarły do Stanów Zjednoczonych – to właśnie tam po raz pierwszy wysyłano (na początku anonimowe) liściki (później gotowe karty) z wyznaniem miłości (w USA – takie kartki podpisywano „zgadnij kto”, natomiast w Europie „Twój Walenty”).

Z biegiem czasu kult św. Walentego stawał się coraz bardziej powszechny i znalazł miejsce w kulturze masowej w postaci współczesnych walentynek. Na koniec modlitwa do św. Walentego:

Modlitwa do św. Walentego

Święty Walenty, opiekunie tych,

którzy się kochają i darzą przyjaźnią,

Ty który z narażeniem życia urzeczywistniłeś

i głosiłeś ewangeliczne przesłanie pokoju,

Ty, który dzięki męczeństwu przyjętemu

z miłości zwyciężyłeś wszystkie siły obojętności,

nienawiści i śmierci, wysłuchaj naszą modlitwę.

W obliczu rozdarć i podziałów na świecie daj nam

zawsze kochać miłością pozbawioną egoizmu,

abyśmy byli pośród ludzi wiernymi świadkami

miłości Boga.

 

Niech ożywiają w nas miłość, przyjaźń

i zaufanie, które pozwolą nam przezwyciężyć

życiowe przeszkody.

Prosimy Cię, wstawiaj się za nami do Boga,

który jest źródłem wszelkiej miłości i

wszelkiego piękna i który żyje i króluje

na wieki wieków.

Amen.

 


A chętnych zapraszamy na Chrześcijańskie Walentynki vol. 3 w Warszawie :)

Święte Walentynki vol. 3

Źródła wykorzystane do pisania artykułu:

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/swieci/s_walenty_rz.html

http://stacja7.pl/wiara/swiety-walenty-mityczny-patron-zakochanych/

http://www.fronda.pl/a/historia-walentynek-czyli-slow-kilka-o-sw-walentym,17861.html

Edyta

Osoba, której płacą za spędzanie całego dnia przed lustrem- tak “próżny” zawód wykonuje tylko logopeda 🙂 absolwentka Logopedii z Audiologią na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Współautorka serii pomocy dla osób z zaburzeniami językowymi Ćwiczenia sprawności komunikacyjnych. Współpracuje z Ewą i Tomkiem i pomaga w organizowaniu tworzonych przez nich inicjatyw. Nie lubi nudy i stagnacji. Uwielbia poznawać nowych ludzi, chodzić po górach, podróżować. W Chrześcijańskich Singlach zajmuje się współpracą z mediami i partnerami oraz zarządza zespołem.

Najnowsze wpisy autorstwa Edyta (Zobacz wszystkie)

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kontak

Masz pytanie napisz, odpiszemy wkrótce.

Wysyłanie
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account